Повий цикл робіт по виготовленню водойм будь-якої вартості

Погляньте

КУЛЬТИВУВАННЯ ЖИВИХ КОРМІВ ПРИ ВИРОЩУВАННІ РИБИ В ДЕКОРАТИВНИХ СТАВКАХ

КУЛЬТИВУВАННЯ ЖИВИХ КОРМІВ ПРИ ВИРОЩУВАННІ РИБИ В ДЕКОРАТИВНИХ СТАВКАХ

Всі наведені технології культивування живих кормів в даній статті, є результатом багаторічної практики утримання в штучних умовах, зокрема в декоративних ставках, таких традиційних видів риб як короп, білий і чорний амури, білий і строкатий товстолобики, судак, щука, а також представників осетрових , лососевих і сигових.

Будь-який спосіб вирощування риби потребує використання кормів.

Звичайно, найбільш простим рішенням буде застосування штучних сумішей для годівлі риби. Проте, такий підхід потребує виваженого ставлення як до норм згодовування, так і до вартості самого корму. При цьому, існує ймовірність неефективності використання штучних кормів. Наприклад, у разі полікультури важко задовольнити фізіологічні потреби різних видів риб із використанням однієї суміші. А у разі незначної щільності посадки риби, як наприклад у декоративних ставках, закупівля штучного корму, скоріше всього, виявиться економічно недоцільною.

Достатньо перспективним та здатним забезпечити фізіологічно повноцінним кормом риб у декоративних ставках  вважається культивування організмів тваринного і рослинного походження з подальшим їх використанням для годівлі. Додатковою перевагою такого підходу є можливість використання саме тієї  групи кормових організмів, якої потребують певні вікові категорії риб. Адже, не зважаючи на належність риб до певного виду, на ранніх стадіях розвитку всі вони мають низьку активність травних ферментів та потребують корму дрібних розмірів.

Очевидно, що в будь-якому випадку, корисними будуть загальні знання стосовно культивування живих кормів, які дозволяють формувати повноцінний раціон риб у декоративних ставках.

Культивування водоростей.

Культивують, передусім, протокові водорості, які добре розвиваються на мінеральних середовищах з добавкою витяжки тваринницького гною, що забезпечує швидкий приріст біомаси.

Chlorella Scenedesmus Arthrospira

Хлорела

Chlorella

Сценедесмус

Scenedesmus

Спіруліна

Arthrospira

 

Ці водорості досить стійкі до несприятливих умов середовища, тому успішно культивуються в різних кліматичних зонах. Продуктивність установок відкритого типу коливається від 13 до 28 мг/дм3 сухої маси водоростей за добу. За 5-6 діб товщина шару суспензії водоростей досягає 10-15 см, щільність 40-60 млн клітин в 1 мл. У культиваторах закритого типу отримують культуру водоростей щільністю до 100 млн клітин в 1 мл.

Культивування найпростіших.

Як правило культивують поширених і високопродуктивних інфузорій.

Paramaceum caudatum

Інфузорія 

Paramaceum caudatum

Для цього використовують різноманітні чани, ванни, невеликі бетонні басейни, в які наливають профільтровану воду. Як бактеріальне середовище для живлення інфузорій застосовують настій із салату, відвари з різних круп (вівсяної, рисової, пшеничної), розбавлене молоко (1,5-2 мл сироко молока на 1 л води), кормові дріжджі (100 г/м3 або 1 г на 10 л води). Найчастіше використовують сінний відвар, який готують заливанням сіна окропом (1 л води на 20 г сіна) з подальшим кип’ятінням впродовж 5-10 хв. Попередньо маточну культуру вирощують у невеликих місткостях (0,2-0,3 л), куду вміщують профільтровану воду та ґрунт з місцевого ставу з додаванням 1-1,5 мл сінного відвару. Інтенсивне розмноження інфузорій і насичення культури відбувається за 3-4 доби.

Культивування коловерток.

Використовують два види коловерток, які належать до рослиноїдних тварин-фільтраторів і споживають планктонні мікроводорості.

Brachionus calyciflorus Brachionus rubens

Коловертка

Brachionus calyciflorus

Коловертка

Brachionus rubens

 

Вирощувати коловерток можна у бетонних басейнах, саджалках з поліетиленової плівки, невеликих ставках, які заповнюють профільтрованою водою. У місткість додають кормову культуру водоростей (хлорела, сценедесмус, спіруліна) до концентрації 3-5 млн клітин на 1 мл, після чого вносять маточну культуру коловерток.  На 5-6 добу, коли культура сягає чисельності 120-140 екз. в 1 мл, її знімають. В разі правильного культивування за температури води 25-27 ºС можна щоденно отримувати до 100-200, за температури 12-17 ºС – до 40-50 г/м3 продукції коловерток.

Культивування гіллястовусих ракоподібних.

Ці тварини посідають одне з провідних місць за масштабами їх використання як живого корму для риб. З багатьох видів гіллястовусих ракоподібних як об’єкти культивування використовують лише дафній і моїн

Daphnia magna Moina rectirostris Chydorus sphaericus

Дафнія

Daphnia magna

Моїна

Moina rectirostris

Хідорус

Chydorus sphaericus

 

Для культивування використовують бетонні басейни або невеликі стави завглибшки до 1 м, які заливають прісною водою. Для стимулювання розвитку вносять сухий кінський або коров’ячій гній. Маточну культуру збирають пізно восени у природних водоймах. Початкова щільність маточної культури рачків має становити близько 10 г/м3. Зняття продукції починають за біомаси від 300 г/м3, яка створюється залежно від умов на 10-25-ту добу вирощування.

Культивування червів.

Найбільш зручними об’єктами для культивування вважаються олігохета біла енхітрея і каліфорнійський червоний черв’як.

Enchitraeus albidus Eisenia fetida

Білий енхітрей

Enchitraeus albidus

Червоний каліфорнійський черв’як

Eisenia fetida

 

Біла енхітрея, яка належить до класу олігохет або малощетинкових кільчаків, досягає довжини в умовах культивування 4,5 см, живе до 8-9 міс, відкладає до 40-45 кладок у вигляді коконів із загальною кількістю яєць близько 1000 шт. для її розведення використовують ящики, виготовлені з нефарбованих дощок, заввишки 10-15 см і площею дна 0,2-0,3 м2. На дно ящиків вміщують шарф торфу, а зверху насипають садовий грунт м’якої структури, без сторонніх домішок і добре зволожений. Ящик накривають дерев’яною кришкою. Маточну культуру вносять з розрахунку 200-250 г/м2. Для годівлі олігохет використовують органічні речовини рослинного походження, які попередньо заварюють і подрібнюють. Для нормального росту та розвитку олігохет найбільш сприятливий термічний режим 17-18 ºС та оптимальна вологість ґрунту 23-25% при оптимальній або слабокислій реакції. Через 40-50 діб від початку розведення настає максимальний приріст біомаси олігохет.

Каліфорнійського червоного черв’яка розводять як у закритих приміщеннях (на бетонній підлозі з улаштуванням ложа та в дерев’яних, металевих та пластмасових ящиках, на стелажах, у ваннах та інших пристроях з вертикальним накопиченням субстрату), так і у відкритому ґрунті в невеликих місткостях чи на ложі. У закритих приміщеннях 3 1 м2 площі можна отримати вдвічі більше корисної продукції черв’яків, ніж у відкритому ґрунті.

Кормом для черв’яків можуть бути різні органічні рештки та гній різних типів. Базовий субстрат укладають шаром завтовшки до 25 см, підкорм – до 10 см. Поверхню рівномірно заселяють черв’яками у кількості від 1500 до 2500 шт/м2, після чого робочий субстрат накривають соломою або мішковиною. З 1 т використаного черв’яками корму одержують 500-600 кг біогумусу та 100 кг каліфорнійського червоного черв’яка.

Культивування хірономід.

Личинки комарів є досить бажаним кормом багатьох видів риб, що визначає підвищений попит на цей вид природного корму.

Chironomus dorsalis

Хірономіда

Chironomus dorsalis

 

Хірономіди належать до комах із повним циклом перетворення: на стадіях лічинки та лялечки вони живуть у воді, на стадії дорослого організму ведуть наземний спосіб життя. У зв’язку з цим їх культивування у штучних умовах пов’язано із значними труднощами.

Для культивування хірономід потрібні два світлих приміщення зі сталою температурою повітря 18-22 ºС. одне приміщення слугує для утримання маточного рою комарів, друге – для вирощування личинок. Тривалість життя комарів не перевищує 3-5 діб, статевої зрілості вони досягають вже через 20-30 год. статевозрілі особини не живляться і відклавши яйця гинуть. Для забезпечення яйцекладіння хірономід використовують емальовані кювети заввишки 4-5 см і площею 0,1 м2, які заповнюють чистою водою на 2-3 см. В одну кювету щоденно може бути відкладено від 500 до 800 кладок, що достатньо для вирощування 1 кг личинок. Після викльову личинок переносять у друге приміщення, де їх кладки рівномірно розподіляють по поверхні мулової маси зі щільністю 100-150 шт. на 1 м2. Для годівлі личинок використовують кормові дріжджі. Вирощування личинок припиняють на 16-17 добу, коли вони вони наближаються до стадії перетворення на лялечку. Продуктивність такого методу культивування становить 10-34 г/м2 личинок хірономід.

Всі наведені технології культивування живих кормів є результатом баготорічної практики утримування в штучних умовах, зокрема в декоративних ставках, таких традиційних видів риб як короп, білий і чорний амури, білий і строкатий товстолобики, судак, щука, а також представників осетрових, лосесових та сигових.

Наприкінці зауважимо, що наведена інформація дає лише загальні уявлення про культивування живих кормів. Для успішної організації годівлі риби в декоративних ставках  (з урахуванням фізіологічного стану, віку, статі, сезону) необхідно враховувати всі різнопланові вимоги до складу живих кормів та їх утримання, що допоможуть зробити досвідчені професіонали.

 

 

При підготовці статті використовувалися матеріали:

Годівля риб: Підручник / І.М. Шерман, М.В. Грінжевській, Ю.О. Желтов та ін .; За ред. І.М. Шермана. - К .: Вища освіта, 2001. - 269 с.

 


Автор: Ольга Белова

Запатентована технологія водоочищення «Silver Spring» ™
advices@@@